Jak napisać dobry list?

Schemat listu:
Miejscowość, Data
Nagłówek
Wstęp 
przedstawienie się lub nawiązanie do poprzedniego listu, ostatniego spotkania, relacji pomiędzy tobą a adresatem, oraz ogółem - tego, co się ostatnio wydarzyło i dotyczyło was obojga.
Rozwinięcie
jest to właściwa część listu. tutaj możesz zawrzeć to, czego ma on dotyczyć.
Zakończenie
tutaj możesz zamieścić wszelkiego rodzaju pozdrowienia, prośby itp.
                                   Podpis
Postscriptum ( skrót PS )
( z łac. ) jest do dopisek, który umieszczamy pod listem, gdy już zakończyliśmy go, podpisaliśmy, jednak coś sobie jeszcze przypomnieliśmy. Nie jest on konieczną częścią listu.

Części listu - krok po kroku
Wstęp
Oczywiście zaczynamy od nagłówka, który powinien być dostosowany do adresata. W prawym górnym rogu umieszczamy datę oraz miejscowość napisania listu. Oprócz tego we wstępie powinniśmy zawrzeć to, dlaczego w ogóle piszemy ten list, czego on dotyczy. Może być to odpowiedź na ostatnio otrzymany list, lub nawiązanie do ostatnich wydarzeń dotyczących ciebie i adresata. Wstęp powinien zamknąć się w 4-5 zdaniach, gdyż ma on tylko cel informacyjny, ma nas wprowadzić w część zasadniczą.
Rozwinięcie
Czyli część zasadnicza listu. Tutaj powinieneś zamieścić wszystkie najważniejsze informacje, piszesz w niej o tym, o czym zamierzasz. Przydało by się też swego rodzaju urozmaicenie listu, na przykład wspomnienie o adresacie, o tym, że go doceniasz itp. Jednak generalnie skupiasz się tutaj na tym co skłoniło cię do napisania listu, czyli po prostu na jego temacie.
Zakończenie
Jest to miejsce na pożegnanie się z adresatem, oraz pozdrowienia. Możesz tutaj wspomnieć, kiedy np. się zobaczycie, zaproponować jakieś spotkanie, Piszesz o tym, także jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na twój list, jednak pamiętaj o tym, żeby twoja prośba zachęciła adresata. W zakończeniu także się podpisujemy oraz wyrażamy pewne zainteresowanie życiem naszego adresata np. "Jak ci idzie w szkole" lub "Jak sobie radzisz w nowej klasie" itp.

Ważne!!!
* zwroty grzecznościowe
Nie możesz o nich zapomnieć! Są tym co wyróżnia list i świadczy o twoim szacunku do adresata.
* wielkie litery w zwrotach do adresata
Ci, Tobie, Ciebie, Was, Twój, Wasz, Pan, Pani. Wszystkie te wyrazy piszemy WIELKĄ literą!
* akapity
Każdą część listu ( Wstęp, rozwinięcie ... ) zaczynamy od akapitu! Może oczywiście być ich więcej, w zależności od twoich potrzeb.

Komentarze

Prześlij komentarz

Regulamin pisania komentarzy
1. Nie spamujemy
a) linkami
b) reklamami
c) nie potrzebnymi nikomu tekstami

2. Nie przeklinamy

3.Nie obrażamy

ZAPRASZAMY DO PISANIA KOMENTARZY!!!

Popularne posty z tego bloga

Oda do młodości - analiza i interpretacja

Film Tajemniczy Ogród

"Chłopcy z placu broni"